Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Düğün Öncesi Son Durak: Kına gecesi

Kına GecesiHüznün ve mutluluğun bir arada yaşandığı gün; Düğün öncesi son durak kına geceleri…

Düğün törenleri dünyadaki bütün ülkelerde uygulanan bir kültürdür. Ülkemizde, gelinin baba evinden ayrılmasını temsil eden kına geceleri duygusallığın ön plana çıktığı bir etkinliktir. Bölgeden bölgeye değişiklik gösteren hüzünlü, yanık bir ezgi ile söylenen “ağıtlar” bu etkinliğin vazgeçilmezidir.

Kına gecesinin anlamı

Kına geceleri ölümde olduğu gibi gelinin evden ayrılmasını temsil eden ağıtlardır. Erkeklerin katılmadığı bu etkinlik müzik aletleri çalınmadan geline kına yakılmayı amaçlar ve gelinin ağlaması üzerine kurulmuştur.Kına gecesi kültürü büyük şehirlerde daha sembolik iken Anadolu’da evlilik için önemli bir aşamadır.Gelinin ağlamaması durumunda “evden gitmeye istekli” yorumu yapılarak gelin ayıplanmaktadır. Ağıtların içeriği genel olarak coğrafi bakımdan farklılık gösterse bile ayrılık üzerine kurulmuştur.

Kına gecelerindeki değişim

Son yıllarda kına geceleri büyük şehirlerde bekârlığa veda partisi organizasyonu olarak uygulanmaktadır.  Eski yıllarda ev ortamında ve mahalle aralarında düzenlenen bu kültür şehirleşmenin etkisiyle farklı eğlence mekânlarında düzenlenmektedir. Oteller, barlar, kafeler gelinin yakın arkadaşları ile mekân kapatılır ve dansöz oynatılarak, sazlı sözlü bir eğlence düzenlenir. Kutlamaya bazen damadın yakınları da katılabilmektedir.

Kına gecesinin amacı

Kına Gecesinin AmacıOrta Asya’da kına, kadınların diğer kadınlardan daha güzel ve farklı görünmeye çalışmaları gereksinimiyle kullanılmaktadır. Kına gecesi süresince hem ağlayacak hem de keyifli ve eğlenceli zaman geçirecek gelin adayının yakınları da birbirlerine kına yakmaktadır.

Hindistan’da ise kına yakmak kutsal bir davranış olarak görülmekte olup, kına yakılan kadına kına yok oluncaya kadar herhangi bir iş yaptırılmamaktadır. Kına geleneği olan birçok ülkede de şans getirdiği fikri benimsenmiştir.

Kına gecesinin malzemeleri

 Aşağıda belirttiğimiz kına malzemelerinin birçoğu son yıllarda kullanılmamakla birlikte temel kına malzemelerini oluşturmaktadır.

 • Kına elbisesi (bindallı)
 • Gelin kemeri (bindallı üzerine takılan gelin süsü)
 • Kına sepeti (misafirlere sunulan keseler)
 • Kına takımı (kırmızı pullu gelin başı örtüsü, eldiven ve mendil)
 • Kına tepsisi
 • Çarık
 • Kına

Kına yakma yöntemleri

İp kınası: Ele, ipi sararak kına yakmaktır.

Yüksük: Sadece parmakların uçlarına

Kuşgözü: Avuç içine oval bir şekilde yakılır.

Sıvama: Bileklere kadar elin bütün bölgesine yakılır

 
Kayak Turları
Evlilik Gelenekleri
Gelinler Ve Damatların Bilmesi GerekenlerGelinler Ve Damatların Bilmesi Gerekenler Gelinler neden beyaz giyer, nikahta neden ayağa basılır ve aşkın sembolü alyansın sola takılmasının tarihsel süreci ve anlamlarını inceleyebilirsiniz.
Eğlenceli Evlilik GelenekleriEğlenceli Evlilik Gelenekleri Düğün pastasının tarihçesi, gelinin neden buketi havaya fırlattığı, damadın neden gelini öptüğü ve balayı geleneklerinin tarihçesini inceleyebilirsiniz.
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Düğün Organizasyon Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
24 Mart 2018 - 19:48
Son Yorumlar
 • ırmak
  Küçük Çamlıca Bambi Garden'da düğünüm oldu.Süslemeyle ilgili planlar bize sorulmadan ... Devamı
 • Esin
  gold country tesisi benim dugunumu 8 yıllık hayalımı caldı.dugun acık havadaydı ve sa... Devamı

Uludağ Otelleri
Düğün Dansı

Bir Erkek Bir Kadın Diyalogları

Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

SSS
Evlilik İçin Gerekli EvraklarEvlilik İçin Gerekli Evraklar Sevdiğinizle, nişanlınızla hayatınızı resmi olarak, devlet huzurunda iyi günde, kötü günde, ölene dek...
Sonbahar Düğün Organizasyonu TavsiyeleriSonbahar Düğün Organizasyonu Tavsiyeleri Sonbaharda düğün yapmak istiyorsunuz ve nasıl hazırlık yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz?
Düğün Günü İçin Unutulmaması GerekenlerDüğün Günü İçin Unutulmaması Gerekenler Düğün günü için unutulmaması gereken önemli ayrıntılar düğün esnasında oluşabilecek...
Düğün Gününde Yapılması GerekenlerDüğün Gününde Yapılması Gerekenler Düğün gününüz için uzun süredir birçok konuda planlar yapıp organizasyonun eksiksiz olduğunu düşünebilirsiniz.
Erkekler Neden EvlenirErkekler Neden Evlenir Erkekler çoğu zaman hemen hemen her konuda cesaretli ve güçlü görünse de evlilik...
Erkeklerin Gözüyle “Evlilik” Nedir?Erkeklerin Gözüyle “Evlilik” Nedir? Her zaman çok cesur olmakla övünen erkekleri, evlilik deyince korkudan tir tir titreten ne olabilir?
Kadının Gözünden Evlilik ve DüğünKadının Gözünden Evlilik ve Düğün Kadınlar Türk toplumunun genel özelliğinden dolayı her daim evliliğe hazır pozisyondadırlar.
Anket
En çok tercih edilen düğün mekanları
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 21 konuk çevrimiçi

Seo Fiyatları

DÜĞÜN
DÜĞÜN
Evlenen çiftin, kiraladıkları mekanda, müzik eşliğinde ve davetliler ile birlikte oyun oynayarak, pasta keserek evliliklerini kutladıkları organizasyon.
NİŞAN
NİŞAN
Evlenecek olan çiftin, evlenmeden önceki her hangi bir zamanda, yakın dostları ve ailesiyle birlikte, evlilik yüzüklerinin takıldığı merasimdir.
NİKAH
NİKAH
İki çiftin, resmi anlamda evlilik sözleşmelerinin yapıldığı, evlilik memurunun ve çiftin şahitlerinin bir masada evliliği resmileştiren törendir.
BALAYI
BALAYI
Yeni evlenen çiftin, evliliklerinin ertesi günü, bu olayı kutlamak için belirledikleri bir şehre giderek birkaç gün tatil yapması geleneğidir.
ALYANS
ALYANS
Evlenecek çiftin, evliliklerini belli edecek simge olan, ellerinin birisinin yüzük parmağına taktıkları, altından yapılmış yüzüktür.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Düğün Organizasyon © 2012-2015
www.dugunorganizasyon.com.tr