Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Gelinlik ve Moda

Gelinlik kelimesi İngilizce “bridal” sözcüğünün karşılığıdır. Bridal kelimesi Orta Çağ’da yapılan evlilik partilerinden türetilmiştir. İngilizce “al” yine aynı dilin “party” sözcüğü ile eş anlamlıdır. Türkçesi gelin olan “bride” ile birleşince düğün partisine isim verir. Bu kutlamalarda giyilen kıyafetler de gelinlik adını almıştır.

Rengi ve modeli, topluma ve çağa göre değişkenlik gösterir. Dar, uzun, kabarık, sade ya da gösterişli pek çok seçenekte tasarlanabilir.

Tarihçesi

Gelinlik ve Moda

Gelinlik giyilmesi Eski Mısır, Roma ve Yunan kültürüne kadar dayanmaktadır. Normal törenlerden ayrılması ve belli sistemde ilerlemesi için her toplum kendi inanışlarına ve geleneklerine göre düğün elbiseleri belirlemiştir.Kadın ve erkeğin en önemli ve mutlu gününde davetlilere kendilerini göstermek ve fark edilmek için giydikleri gelinlik ve damatlıklar günümüze ulaşan geniş bir süreçte değişiklik göstermiştir.

Ortaçağ’da Katolik toplumlarda genellikle yeni alınan bir kıyafet ile evlenilirdi. Soylu ailelerin kızları ailelerini iyi temsil edecek şekilde pahalı kumaşlar ve iddialı renkler kullanırlardı. Kat kat kürkler, saten giysiler giyerlerdi. Sonraları modaya uygun olarak her sınıfa göre gelinlik bulmak mümkün oldu. Günümüzde her renk ve her çeşit modelle kadınlar gelinlik seçmekte zorlanacak duruma gelmişlerdir.

Türk toplumunda ise Orta Asya’dan bugünkü coğrafyaya kadar gelinen süreçte genellikle canlı renkler ve süslü motifler ile hazırlanan elbiseler kadınların gelinlikleri olmuştur. Yaldızlı ve altın renkli kıyafetler zenginliği ve neşeyi temsil etmiştir. Uzun ve kırmızı kaftanlar, altınlarla süslü başlıklar ile tam bir gelenek temsilini oluştururlar.

İlk beyaz gelinlik ise Osmanlı’da II. Abdulhamid zamanında 1898'de Kemalettin Paşa ile evlenen II. Abdülhamid'in kızı Naime Sultan tarafından giyilmiştir. Daha sonra İstanbul’da yaşayan Hıristiyan topluluklarının da etkisi ile giderek yayılmıştır. Osmanlı’nın zenginliğinin göstergesi olan simler, pullar, altınlar ve işlemeler de bu gelinlikleri süsledi.

Günümüzde ise tasarımların ve moda kavramının gelişmesi ile binlerce model ve renk tonları ile gelinlikler tasarlanmaktadır.

Neden Gelinlikler Beyaz Olur?

Gelinlik Gelinlik-1 Gelinlik-2
Herkesin merak ettiği konulardan biri de gelinliklerin neden beyaz olduğudur. Biz de kısaca sizlere neden bu rengin neden tercih edildiğini anlatacağız. Çok güzel bir hikayesi var aslında.

Eski Mısır’da gelinler üzerlerine kat kat beyaz renkte kumaş giyerlerdi. Saflığın ve teslimiyetin sembolü olduklarına inanılırdı. Yunan kültüründe ise mutluluk ve kutlamayı temsil ettiği için beyaz kumaştan uzun kıyafetler giyilirdi. Eski Roma’da ise sarıya yakın bir renk kullanılırdı. Evli ve bekar kadınları ayırt etmek için de düğünlerde sarı peçe takılırdı. Ortaçağ’da da kaliteli ve gösterişli kumaşlar kullanılarak gelinliğin rengine önem verilmemiştir.

16. yüzyılda ise giderek yaygınlaşarak Avrupa’dan diğer uluslara da geçmiştir. İlk olarak 1499 yılında XII. Lois ile evlenen İngiltereli Anne giyer. Gelinlik modelleri ise temelini 1854 yılında Kraliçe Victoria’nın Prens Albert ile evlenirken giydiği tamamen beyaz saten kumaştan oluşmuş 5.5 metre kuyruğu olan gösterişli gelinliğinden almaktadır.

Modern batı geleneği ile ortaya çıkan beyaz gelinlik modası ilk olarak kendini Queen Victoria-Albert of Saxe-Coburg’un düğününde göstermiştir. Bu düğünden sonra İngiliz ve Fransız sanatçılar beyaz rengin masumiyetin ve saflığın simgesi olduğu konusunu işlemeye başladılar. Böylece beyaz gelinlik gelin adayları tarafından daha fazla benimsenmiş ve daha fazla tercih edilir hale gelmiştir.

Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Gelinlik-3 Gelinlik-4 Gelinlik-5

Her genç kızın hayali olan beyaz gelinlik düğün hazırlığı sırasında yapılan tercihlerin en zorudur. Herkesin gözlerinin üstünde olacağı gelin adayı seçim yaparken çok dikkatli olmalıdır. Yapması gerekenler:

 • Öncelikle damat adayı ile uyumlu gözükeceğiniz bir tercih yapmalısınız.
 • Butiklerdeki çalışanların fikirlerini dikkate almalı ve tek başınıza karar vermemelisiniz.
 • Mevsim en önemli faktörlerdendir. Bahar ve yaz gelinleri ince tüllü, straplez, dekolteli gelinlikler seçerken; sonbahar ve kış mevsiminde ise saten, tarta ve ziberlin gibi kumaşlar tercih edilmeli.
 • İnce ve uzun boylu gelinler drapeli, kat kat volanlı etekler ve iki parçalı gelinlikler tercih etmelidir.
 • Kısa boylu gelinler kabarık olmayan, sade ve hafif kuyruklu modelleri tercih etmeliler. Kabarık gelinlikler daha kısa göstereceği için bu hataya düşmemek gerekir.
 • Kilolu gelin adayları ise kabarık modelleri asla tercih etmemeli. Kulptan açılımlı parçalı ve evaze etekli olmalı.
 • Büyük göğüslü kadınlar ise dekolteli ve straplez modellerden kaçınmalıdır.
 • Küçük göğüslü gelinlerin gelinlik modeli balenli, hafif drapeli, kabarık aksesuarlar ve büstiyerlerli seçimler yapılmalı.

Moda Gelinlikler

Hızla değişen moda algısı ve trendler her sene farklı gelinlik modellerinin çıkmasına neden oluyor. Her kadın en güzel gelinin kendisi olmasını ister ve bu sebeple en iyi gelinliği seçmeye çalışır. Bu zorlu süreçte sezon modası hakkında bilgi edinmeniz için birkaç gelinlik modeli de bizden:

 
Kayak Turları
Evlilik Gelenekleri
Gelinler Ve Damatların Bilmesi GerekenlerGelinler Ve Damatların Bilmesi Gerekenler Gelinler neden beyaz giyer, nikahta neden ayağa basılır ve aşkın sembolü alyansın sola takılmasının tarihsel süreci ve anlamlarını inceleyebilirsiniz.
Eğlenceli Evlilik GelenekleriEğlenceli Evlilik Gelenekleri Düğün pastasının tarihçesi, gelinin neden buketi havaya fırlattığı, damadın neden gelini öptüğü ve balayı geleneklerinin tarihçesini inceleyebilirsiniz.
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Düğün Organizasyon Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
24 Mart 2018 - 19:55
Son Yorumlar
 • ırmak
  Küçük Çamlıca Bambi Garden'da düğünüm oldu.Süslemeyle ilgili planlar bize sorulmadan ... Devamı
 • Esin
  gold country tesisi benim dugunumu 8 yıllık hayalımı caldı.dugun acık havadaydı ve sa... Devamı

Uludağ Otelleri
Düğün Dansı

Bir Erkek Bir Kadın Diyalogları

Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

SSS
Evlilik İçin Gerekli EvraklarEvlilik İçin Gerekli Evraklar Sevdiğinizle, nişanlınızla hayatınızı resmi olarak, devlet huzurunda iyi günde, kötü günde, ölene dek...
Sonbahar Düğün Organizasyonu TavsiyeleriSonbahar Düğün Organizasyonu Tavsiyeleri Sonbaharda düğün yapmak istiyorsunuz ve nasıl hazırlık yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz?
Düğün Günü İçin Unutulmaması GerekenlerDüğün Günü İçin Unutulmaması Gerekenler Düğün günü için unutulmaması gereken önemli ayrıntılar düğün esnasında oluşabilecek...
Düğün Gününde Yapılması GerekenlerDüğün Gününde Yapılması Gerekenler Düğün gününüz için uzun süredir birçok konuda planlar yapıp organizasyonun eksiksiz olduğunu düşünebilirsiniz.
Erkekler Neden EvlenirErkekler Neden Evlenir Erkekler çoğu zaman hemen hemen her konuda cesaretli ve güçlü görünse de evlilik...
Erkeklerin Gözüyle “Evlilik” Nedir?Erkeklerin Gözüyle “Evlilik” Nedir? Her zaman çok cesur olmakla övünen erkekleri, evlilik deyince korkudan tir tir titreten ne olabilir?
Kadının Gözünden Evlilik ve DüğünKadının Gözünden Evlilik ve Düğün Kadınlar Türk toplumunun genel özelliğinden dolayı her daim evliliğe hazır pozisyondadırlar.
Anket
En çok tercih edilen düğün mekanları
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 57 konuk çevrimiçi

Seo Fiyatları

DÜĞÜN
DÜĞÜN
Evlenen çiftin, kiraladıkları mekanda, müzik eşliğinde ve davetliler ile birlikte oyun oynayarak, pasta keserek evliliklerini kutladıkları organizasyon.
NİŞAN
NİŞAN
Evlenecek olan çiftin, evlenmeden önceki her hangi bir zamanda, yakın dostları ve ailesiyle birlikte, evlilik yüzüklerinin takıldığı merasimdir.
NİKAH
NİKAH
İki çiftin, resmi anlamda evlilik sözleşmelerinin yapıldığı, evlilik memurunun ve çiftin şahitlerinin bir masada evliliği resmileştiren törendir.
BALAYI
BALAYI
Yeni evlenen çiftin, evliliklerinin ertesi günü, bu olayı kutlamak için belirledikleri bir şehre giderek birkaç gün tatil yapması geleneğidir.
ALYANS
ALYANS
Evlenecek çiftin, evliliklerini belli edecek simge olan, ellerinin birisinin yüzük parmağına taktıkları, altından yapılmış yüzüktür.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Düğün Organizasyon © 2012-2015
www.dugunorganizasyon.com.tr