Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Gelin Arabası

Gelin ve damat adaylarının düğün salonuna ulaşmasını sağlayan ve “evleniyoruz” mesajının alenen verildiği, süslenmiş araçlara gelin arabası denir.

Yüzyıllardır klasikleşen bir yöntem ile konu komşuya genç çiftlerin evlilik haberinin en kolay duyurulduğu yoldur. Düğünden saatler önce damat adayı tarafından gelinin alınması için süslenir ve düğün evine gidilerek gelin ve damat ile beraber salona ulaşmak için kullanılır.

Nasıl Süslenir?

Gelin Arabası Gelin Arabası-1 Gelin Arabası-2
Gelin arabası süslemek aslında son güne bırakılmasına rağmen en önemli işlerden biridir. Yetenekli ve usta eller tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Dünyanın her yerinde geçerli olan gelin arabası süslemesi başlı başına bir sektördür.

Her toplumun kültürüne, gelenek ve inançlarına göre değişik süsleme tarzları görmek mümkündür. Klasik otomobiller ya da modern modeller ile at arabasından faytona kadar değişik pek çok araç düğün arabası olarak süslenir ve kullanılır.

Arabanın rengine ve evlenecek çiftlerin isteğine göre renk seçimleri yapılır. Kumaşlar, çiçekler ve diğer aksesuarlar ile araçlar süslenir. Fiyonklar, kurdelalar hatta arabanın arkasına bağlanan tenekeler ile rengarenk ve sevimli görüntüler elde edilir.Ayrıca temizlik ve bakım gibi hizmetler de sunulur. Gelin arabası kiralayan kurumlar da mevcuttur.

Ne Kadar Ücret Ödenir?

Ülkemizde gelin arabası süslemek bir adettir. Fiyatlar da 70 TL ile 350 TL arasında değişmektedir. Ancak araç kiralama ise daha pahalı olmaktadır. Arzu ettiğiniz hizmete göre fiyat almak için organizasyon firmalarını ya da araç süsleme şirketlerini aramanız daha sağlıklı olacaktır.

Araba Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En önemli gününüzde düğün salonunuza sorunsuz ulaşmak için araba kiralama işleminden önce firmaların size sunacağı ve sizin dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

  Düğün Arabası Düğün Arabası-1 Düğün Arabası-2
 • İlk olarak kiralayacağınız aracın kaç saat sizde kalacağı ve nasıl bir ücretlendirme olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Sabah alıp akşam teslim edebileceğiniz araçlar olduğu gibi 10 saatlik paketler şeklinde de kiralamanız mümkün olur.
 • Yakıtın ücrete dahil olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer dahil ise daha avantajlı olur.
 • Bazı firmalar şoför koltuğuna sizin geçmenize izin vermez. Size şoför temin ederler. Aslında böylesi daha iyidir. Arka koltukta müstakbel eşinizle birlikte salona el ele ulaşmanız sağlanır.
 • Araç süslemenin yanında ikramlar, hostes ve rehber servisi gibi hizmetleri de sunan firmaların ek ücret alıp almadığına dikkat etmelisiniz.
 • Özellikle yaz düğünlerinde sıcaktan bunalmamanız için klimalı ve konforlu araçları tercih etmelisiniz.
 • Sizin istediğiniz süslemeyi yapabilecek kaliteli firmalar seçmelisiniz.

Gelin Arabası Modelleri

Son yıllarda düğün arabaları eski modellerden seçiliyor. Mustang, Corvette, Plymouth gibi klasik modeller evlenen çiftlerin gözdesi. Ayrıca BMW, Ford, Porsche gibi markalar da en çok tercih edilenlerden. Biz de bu heyecanınıza ortak olmak ve sizlere fikir vermek için çeşitli gelin arabası örneklerini topladık.

 
Kayak Turları
Evlilik Gelenekleri
Gelinler Ve Damatların Bilmesi GerekenlerGelinler Ve Damatların Bilmesi Gerekenler Gelinler neden beyaz giyer, nikahta neden ayağa basılır ve aşkın sembolü alyansın sola takılmasının tarihsel süreci ve anlamlarını inceleyebilirsiniz.
Eğlenceli Evlilik GelenekleriEğlenceli Evlilik Gelenekleri Düğün pastasının tarihçesi, gelinin neden buketi havaya fırlattığı, damadın neden gelini öptüğü ve balayı geleneklerinin tarihçesini inceleyebilirsiniz.
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Düğün Organizasyon Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
24 Mart 2018 - 19:58
Son Yorumlar
 • ırmak
  Küçük Çamlıca Bambi Garden'da düğünüm oldu.Süslemeyle ilgili planlar bize sorulmadan ... Devamı
 • Esin
  gold country tesisi benim dugunumu 8 yıllık hayalımı caldı.dugun acık havadaydı ve sa... Devamı

Uludağ Otelleri
Düğün Dansı

Bir Erkek Bir Kadın Diyalogları

Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

SSS
Evlilik İçin Gerekli EvraklarEvlilik İçin Gerekli Evraklar Sevdiğinizle, nişanlınızla hayatınızı resmi olarak, devlet huzurunda iyi günde, kötü günde, ölene dek...
Sonbahar Düğün Organizasyonu TavsiyeleriSonbahar Düğün Organizasyonu Tavsiyeleri Sonbaharda düğün yapmak istiyorsunuz ve nasıl hazırlık yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz?
Düğün Günü İçin Unutulmaması GerekenlerDüğün Günü İçin Unutulmaması Gerekenler Düğün günü için unutulmaması gereken önemli ayrıntılar düğün esnasında oluşabilecek...
Düğün Gününde Yapılması GerekenlerDüğün Gününde Yapılması Gerekenler Düğün gününüz için uzun süredir birçok konuda planlar yapıp organizasyonun eksiksiz olduğunu düşünebilirsiniz.
Erkekler Neden EvlenirErkekler Neden Evlenir Erkekler çoğu zaman hemen hemen her konuda cesaretli ve güçlü görünse de evlilik...
Erkeklerin Gözüyle “Evlilik” Nedir?Erkeklerin Gözüyle “Evlilik” Nedir? Her zaman çok cesur olmakla övünen erkekleri, evlilik deyince korkudan tir tir titreten ne olabilir?
Kadının Gözünden Evlilik ve DüğünKadının Gözünden Evlilik ve Düğün Kadınlar Türk toplumunun genel özelliğinden dolayı her daim evliliğe hazır pozisyondadırlar.
Anket
En çok tercih edilen düğün mekanları
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 95 konuk çevrimiçi

Seo Fiyatları

DÜĞÜN
DÜĞÜN
Evlenen çiftin, kiraladıkları mekanda, müzik eşliğinde ve davetliler ile birlikte oyun oynayarak, pasta keserek evliliklerini kutladıkları organizasyon.
NİŞAN
NİŞAN
Evlenecek olan çiftin, evlenmeden önceki her hangi bir zamanda, yakın dostları ve ailesiyle birlikte, evlilik yüzüklerinin takıldığı merasimdir.
NİKAH
NİKAH
İki çiftin, resmi anlamda evlilik sözleşmelerinin yapıldığı, evlilik memurunun ve çiftin şahitlerinin bir masada evliliği resmileştiren törendir.
BALAYI
BALAYI
Yeni evlenen çiftin, evliliklerinin ertesi günü, bu olayı kutlamak için belirledikleri bir şehre giderek birkaç gün tatil yapması geleneğidir.
ALYANS
ALYANS
Evlenecek çiftin, evliliklerini belli edecek simge olan, ellerinin birisinin yüzük parmağına taktıkları, altından yapılmış yüzüktür.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Düğün Organizasyon © 2012-2015
www.dugunorganizasyon.com.tr