Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Eğlenceli Evlilik Gelenekleri

Eğlenceli Evlilik GelenekleriDüğün pastasının tarihçesi, gelinin neden buketi havaya fırlattığı, damadın neden gelini öptüğü ve balayı geleneklerinin tarihçesini inceleyebilirsiniz.

Düğün Pastası Nasıl Ortaya Çıkmıştır?: Pasta, pek çok farklı inanışa göre, verimliliğin ve iyi şansın temsilcisi olarak kabul edilmekte olup günümüz dünyasında da geçerliliğini sürdürmektedir. Geçmiş dönemlerde düğün törenlerinin ardından gelinin baş kısmında ekmek kırılırmış. Buğdayın, kadının doğurganlığını arttırdığı fikri kabul görmüştür. Davetliler de,  kendilerine şans getirmesi adına ekmek kırıntılarından birer parça alırlarmış. Orta Çağ döneminde ise gelin ve damat minik ekmeklerden oluşan Ayın çevresinde görülen ışık halkası içinde öpüşürlermiş. 17. yüzyılda bir Fransız aşçı, bu ekmeğe daha farklı, daha özel bir yapı kazandırma fikriyle düğün pastasını tasarlayarak günümüze taşınmasını sağlamıştır.

Gelin neden buketini havaya atar?: Gelinin fırlattığı buketi yakalayan kişinin şanslı olduğuna ve buketi havada yakalayan kişinin en kısa sürede evleneceğine inanıldığı için böyle bir gelenek oluşmuştur.

Damat Neden Gelini Öper?: Nikahın kıyılmasının ardından bilindiği üzere gelin damatı öper. Ancak neden öptüğü konusu hiç düşünülmemiştir. Bu adet’in gelişim süreci ise eski çağlardan bu yana öpücük bir ruhsal etkileşimdir ve evliliğin bir nişanesidir. Ayrıca bazı bilim kaynaklarına göre nikahtaki ilk öpücük damadın ruhundan bir parça geline, gelinin ruhundan da bir parça ise damada gittiği söylenmektedir. Bu gelenek eski zamanlardan günümüze kadar gelerek geçerliliğini sürdürmektedir.

Balayı Nedir: Bütün insanların en büyük özlemi sevdiği, aşık olduğu, istediği bir insanla hayatını birleştirmektir, yani evlenmektir. Hepimizin bildiği gibi de evliliğin ilk günlerinde gelinle damatın çıktığı seyehat veya tatile balayı denilir. Balayı denilince evliliğin bal gibi tatlı geçen ilk ayı veya evlenir evlenmez çıkılan seyahat anlaşılır. Aslında İngilizcedeki ‘honeymoon’ kelimesinin ‘balayı’ olarak tercümesi doğrudur ama buradaki ‘moon’ süre olarak ‘bir ay’ değil gökyüzündeki  ”Ay” anlamındadır.

Hikâyeye göre ‘balayı’ deyimindeki ‘bal’ kelimesi bu bal liköründen kaynaklanmakta olup ‘ay’ kelimesinin kullanılmasına ise o zamanlar insan vücudunun (özellikle kadınların) Ay’ın evreleri sürelerine denk gelen periyodik değişimler gösterdiğine, evlilikte ilk dönem nasıl geçerse diğerlerinin de o şekilde devam edeceğine inancın neden olduğu sanılıyor.

 
Kayak Turları
Evlilik Gelenekleri
Gelinler Ve Damatların Bilmesi GerekenlerGelinler Ve Damatların Bilmesi Gerekenler Gelinler neden beyaz giyer, nikahta neden ayağa basılır ve aşkın sembolü alyansın sola takılmasının tarihsel süreci ve anlamlarını inceleyebilirsiniz.
Eğlenceli Evlilik GelenekleriEğlenceli Evlilik Gelenekleri Düğün pastasının tarihçesi, gelinin neden buketi havaya fırlattığı, damadın neden gelini öptüğü ve balayı geleneklerinin tarihçesini inceleyebilirsiniz.
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Düğün Organizasyon Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
24 Mart 2018 - 19:54
Son Yorumlar
  • ırmak
    Küçük Çamlıca Bambi Garden'da düğünüm oldu.Süslemeyle ilgili planlar bize sorulmadan ... Devamı
  • Esin
    gold country tesisi benim dugunumu 8 yıllık hayalımı caldı.dugun acık havadaydı ve sa... Devamı

Uludağ Otelleri
Düğün Dansı

Bir Erkek Bir Kadın Diyalogları

Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

SSS
Evlilik İçin Gerekli EvraklarEvlilik İçin Gerekli Evraklar Sevdiğinizle, nişanlınızla hayatınızı resmi olarak, devlet huzurunda iyi günde, kötü günde, ölene dek...
Sonbahar Düğün Organizasyonu TavsiyeleriSonbahar Düğün Organizasyonu Tavsiyeleri Sonbaharda düğün yapmak istiyorsunuz ve nasıl hazırlık yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz?
Düğün Günü İçin Unutulmaması GerekenlerDüğün Günü İçin Unutulmaması Gerekenler Düğün günü için unutulmaması gereken önemli ayrıntılar düğün esnasında oluşabilecek...
Düğün Gününde Yapılması GerekenlerDüğün Gününde Yapılması Gerekenler Düğün gününüz için uzun süredir birçok konuda planlar yapıp organizasyonun eksiksiz olduğunu düşünebilirsiniz.
Erkekler Neden EvlenirErkekler Neden Evlenir Erkekler çoğu zaman hemen hemen her konuda cesaretli ve güçlü görünse de evlilik...
Erkeklerin Gözüyle “Evlilik” Nedir?Erkeklerin Gözüyle “Evlilik” Nedir? Her zaman çok cesur olmakla övünen erkekleri, evlilik deyince korkudan tir tir titreten ne olabilir?
Kadının Gözünden Evlilik ve DüğünKadının Gözünden Evlilik ve Düğün Kadınlar Türk toplumunun genel özelliğinden dolayı her daim evliliğe hazır pozisyondadırlar.
Anket
En çok tercih edilen düğün mekanları
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 52 konuk çevrimiçi

Seo Fiyatları

DÜĞÜN
DÜĞÜN
Evlenen çiftin, kiraladıkları mekanda, müzik eşliğinde ve davetliler ile birlikte oyun oynayarak, pasta keserek evliliklerini kutladıkları organizasyon.
NİŞAN
NİŞAN
Evlenecek olan çiftin, evlenmeden önceki her hangi bir zamanda, yakın dostları ve ailesiyle birlikte, evlilik yüzüklerinin takıldığı merasimdir.
NİKAH
NİKAH
İki çiftin, resmi anlamda evlilik sözleşmelerinin yapıldığı, evlilik memurunun ve çiftin şahitlerinin bir masada evliliği resmileştiren törendir.
BALAYI
BALAYI
Yeni evlenen çiftin, evliliklerinin ertesi günü, bu olayı kutlamak için belirledikleri bir şehre giderek birkaç gün tatil yapması geleneğidir.
ALYANS
ALYANS
Evlenecek çiftin, evliliklerini belli edecek simge olan, ellerinin birisinin yüzük parmağına taktıkları, altından yapılmış yüzüktür.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Düğün Organizasyon © 2012-2015
www.dugunorganizasyon.com.tr