Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Damatlık Nedir?

DamatlıkDamat adayının düğün sırasında giydiği takım elbise ya da smokine damatlık denir.İnsanlığın yaratılmasından itibaren erkek giyimi de var olmuştur. Koyun yünleri ve hayvan derileri kullanılan en önemli araçlardır. Dokumanın öğrenilmesinden itibaren de sadece örtünmek için değil güzel görünmek için de kıyafetler dikilmiştir. Avrupa’da tekstilin gelişmesi ile kadın ve erkek giyim eşyaları çeşitlenmiş ve moda denilen kavram oluşmuştur.

Damatlık elbisesi de evlenen çiftlerin davetlilerden farklı görünmesi ve ayırt edilebilmesi için tasarlanan şık modellerdir. Eskiden yünlü deriler, ipekler, yünler kullanılırken günümüze gelen süreçte kumaş kullanımı geçerlilik kazanmıştır.

Avrupa’da tekstil ile gelişen moda Türkiye’ye biraz geç uğramıştır. İslamiyet etkisi ile Arap giyim kültürü yayılmış ve damatlıklar ile gelinlikler gösterişli ve renkli bir hal almıştır. Kıyafet devriminden sonra daha modern tarzlar ülkemize girmiş ve dünyada yaygın olan siyah takım elbiseler damatlık halini almıştır.

Damatlık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye’de damat adaylarının kafasında tam anlamıyla ne giyecekleri oturmamıştır. Çoğu smokin, frak ve takım elbise seçimlerinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilmez. Bu sebeple yanlış alışveriş kurbanı olan çokça erkek vardır.

Damatların düğün gününe hazırlanması gelininkine göre daha rahat geçer. Kıyafet, saç ve makyaj seçeneklerinin daha dar olması avantajıdır. Renk seçenekleri daha az ve modelleri birbirine benzerdir. Ancak yine de damatlık diktirirken ya da satın alırken belli ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Örneğin;

  Damatlık Damatlık-1 Damatlık-2
 • Öncelikle vücudunuzu tanımalı ve ne istediğinize karar vermelisiniz.
 • Kişiye özel dikimlerde renk ve kumaş seçimi yapılmalıdır. İşi sadece tasarımcıya bırakmamalısınız.
 • Gelin ile uyum içinde olmaya dikkat edilmelidir. Aynı tonlarda ya da zıt renklerde dikilen ya da alınan damatlıklar daha şık görünmenizi sağlayacak.
 • Satın alma işinizi sona bırakmayın ve sezon içerisindeki indirimlerden yararlanın.
 • Damatlığınızı düğünden bir iki ay önce aldıysanız beslenmenize dikkat edin ve kilo almamaya özen gösterin.
 • Kol düğmeleri, papyon ve fular gibi aksesuarlar ile daha şık görünün.
 • Ayrıca düğün günü her türlü olabilecek aksiliği düşünerek gömleğinizden ve kravatınızdan bir çift yanınızda bulundurun.

Ne Kadar Ücret Ödenir?

Damatlık almadan önce en çok dikkat edilen konu ne kadar ücret ödeneceğidir. Düğün masraflarının bütçeleri zorlaması sebebiyle en ekonomik yollar tercih edilir.

Ünlü Sarar, Hatemoğlu, Karaca, Damat, Kiğılı gibi markaların damatlıklarını satın alarak ya da kiralama yöntemine giderek bu telaştan kurtulabilirsiniz.  Genellikle 500 TL ile 2000 TL arasında değişen fiyatlar damat adaylarına sunuluyor. Diktirecekseniz de tasarımcınızın size biçtiği ücrete razı oluyorsunuz tabi. Ancak en sağlıklı bilgiyi almak için müstakbel eşinizi de yanınıza alarak alışverişe çıkmanızı öneririz.

En Şık Damatlık Modelleri

Aslında damat adaylarının seçim yaparken zorlanmadıkları görülür. Genellikle onlara, gelin adayları tarafından seçilen damatlıkları düğün günü giyip çıkmak kalır. Ancak titiz damatlarımız bu önemli günde giyeceklerini kendileri belirlerler.

 
Kayak Turları
Evlilik Gelenekleri
Gelinler Ve Damatların Bilmesi GerekenlerGelinler Ve Damatların Bilmesi Gerekenler Gelinler neden beyaz giyer, nikahta neden ayağa basılır ve aşkın sembolü alyansın sola takılmasının tarihsel süreci ve anlamlarını inceleyebilirsiniz.
Eğlenceli Evlilik GelenekleriEğlenceli Evlilik Gelenekleri Düğün pastasının tarihçesi, gelinin neden buketi havaya fırlattığı, damadın neden gelini öptüğü ve balayı geleneklerinin tarihçesini inceleyebilirsiniz.
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Düğün Organizasyon Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
24 Mart 2018 - 19:53
Son Yorumlar
 • ırmak
  Küçük Çamlıca Bambi Garden'da düğünüm oldu.Süslemeyle ilgili planlar bize sorulmadan ... Devamı
 • Esin
  gold country tesisi benim dugunumu 8 yıllık hayalımı caldı.dugun acık havadaydı ve sa... Devamı

Uludağ Otelleri
Düğün Dansı

Bir Erkek Bir Kadın Diyalogları

Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

SSS
Evlilik İçin Gerekli EvraklarEvlilik İçin Gerekli Evraklar Sevdiğinizle, nişanlınızla hayatınızı resmi olarak, devlet huzurunda iyi günde, kötü günde, ölene dek...
Sonbahar Düğün Organizasyonu TavsiyeleriSonbahar Düğün Organizasyonu Tavsiyeleri Sonbaharda düğün yapmak istiyorsunuz ve nasıl hazırlık yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz?
Düğün Günü İçin Unutulmaması GerekenlerDüğün Günü İçin Unutulmaması Gerekenler Düğün günü için unutulmaması gereken önemli ayrıntılar düğün esnasında oluşabilecek...
Düğün Gününde Yapılması GerekenlerDüğün Gününde Yapılması Gerekenler Düğün gününüz için uzun süredir birçok konuda planlar yapıp organizasyonun eksiksiz olduğunu düşünebilirsiniz.
Erkekler Neden EvlenirErkekler Neden Evlenir Erkekler çoğu zaman hemen hemen her konuda cesaretli ve güçlü görünse de evlilik...
Erkeklerin Gözüyle “Evlilik” Nedir?Erkeklerin Gözüyle “Evlilik” Nedir? Her zaman çok cesur olmakla övünen erkekleri, evlilik deyince korkudan tir tir titreten ne olabilir?
Kadının Gözünden Evlilik ve DüğünKadının Gözünden Evlilik ve Düğün Kadınlar Türk toplumunun genel özelliğinden dolayı her daim evliliğe hazır pozisyondadırlar.
Anket
En çok tercih edilen düğün mekanları
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 47 konuk çevrimiçi

Seo Fiyatları

DÜĞÜN
DÜĞÜN
Evlenen çiftin, kiraladıkları mekanda, müzik eşliğinde ve davetliler ile birlikte oyun oynayarak, pasta keserek evliliklerini kutladıkları organizasyon.
NİŞAN
NİŞAN
Evlenecek olan çiftin, evlenmeden önceki her hangi bir zamanda, yakın dostları ve ailesiyle birlikte, evlilik yüzüklerinin takıldığı merasimdir.
NİKAH
NİKAH
İki çiftin, resmi anlamda evlilik sözleşmelerinin yapıldığı, evlilik memurunun ve çiftin şahitlerinin bir masada evliliği resmileştiren törendir.
BALAYI
BALAYI
Yeni evlenen çiftin, evliliklerinin ertesi günü, bu olayı kutlamak için belirledikleri bir şehre giderek birkaç gün tatil yapması geleneğidir.
ALYANS
ALYANS
Evlenecek çiftin, evliliklerini belli edecek simge olan, ellerinin birisinin yüzük parmağına taktıkları, altından yapılmış yüzüktür.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Düğün Organizasyon © 2012-2015
www.dugunorganizasyon.com.tr